Strona główna Blog Co ciągnie do przedsiębiorczości?
Co ciągnie do przedsiębiorczości?

Co ciągnie do przedsiębiorczości?

Można zadać sobie pytanie, co tak bardzo przemawia do osób, które decydują się na założenie własnej firmy. Oczywiste jest, że ograniczenia i wady są liczne, ale każdego roku setki tysięcy ludzi wybierają tę drogę, która wcale nie jest najłatwiejsza. Przyjrzyjmy się bliżej powodom, dla których tak wiele osób kocha przedsiębiorczość i decyduje się na nią.

Budujesz coś własnymi rękami.

Podczas gdy niektórzy ludzie lubią budować domy, a inni lubią majsterkować, przedsiębiorczość polega na wykorzystaniu pomysłu i stworzeniu firmy lub bardzo dużej firmy. Idea budowania czegoś własnymi siłami jest jednym z czynników, który motywuje wielu przedsiębiorców do rozpoczęcia działalności, a wielu z nich kontynuuje ją nawet po zgromadzeniu fortuny. Niektórzy nawet porównują swój biznes do dziecka, które ciągle rośnie, a pracowników do rodziny. Jeśli lubisz budować coś własnymi rękami, odczuwasz podobną satysfakcję, z tą różnicą, że jesteś nie tylko twórcą, ale i architektem, co jest przyjemnością nie mającą sobie równych.

Fakt, że naprawdę możesz odnieść sukces.

W przeciwieństwie do wielu ścieżek, które wydają się być zablokowane, przedsiębiorczość pozostaje jedną z dziedzin, w których sukces często nie jest uwarunkowany sukcesem społecznym rodziców. Jest to jeden z ostatnich obszarów, w którym winda społeczna wydaje się być naprawdę skuteczna, z historiami sukcesu na całym świecie ludzi, którzy zaczynali od zera. Choć zaczynanie od środków jest zawsze wygodniejsze, sukces nie jest gwarantowany we wszystkich przypadkach. W niektórych przypadkach brak środków finansowych może nawet stać się gwarancją rentowności, na przykład dzięki lepiej kontrolowanym inwestycjom. Pieniądze i pozyskiwanie funduszy są bardzo dalekie od zagwarantowania sukcesu w tej dziedzinie i często decydujące znaczenie ma przekonanie, odporność i zdolność do motywowania interesariuszy firmy. Niezależnie od tego, czy mówimy o stopniach naukowych, czy o pieniądzach, to przede wszystkim osobowość założycieli pozwoli firmie wystartować lub nie, przy odrobinie szczęścia.

ZOBACZ TAKŻE:  Jak urządzić domowe biuro?

Wolność.

Jeśli ta wolność jest względna, to możliwość wyboru jest jedną z najważniejszych atrakcji bycia przedsiębiorcą. Możesz wybrać swój własny harmonogram i dostosować go bez bycia odpowiedzialnym przed kimkolwiek, ale siebie i swoich klientów. Ponadto, Twoja zdolność do wyboru właściwej strategii do osiągnięcia swoich celów zależy od Ciebie i możesz wybrać zasoby, które chcesz na to przeznaczyć. Często istnieje wiele ograniczeń, takich jak przyzwyczajenia klientów i przepływy pieniężne, ale to Ty decydujesz, co uważasz za najwłaściwsze dla rozwoju Twojej firmy (pod warunkiem, że zachowasz kontrolę). Ta wolność jest jednym z powodów, dla których ludzie wchodzą w przedsiębiorczość i pozostają w niej. Nie musisz się usprawiedliwiać, ponieważ to ty ustalasz zasady gry. Należy jednak przestrzegać dobrych praktyk, jeśli nie chce się stanąć pod ścianą… dobrowolnie.

Połączenie pasji i pracy.

Przedsiębiorczość pozostaje dziedziną, w której często mieszają się dwie niecodzienne rzeczy: pasja i praca. Wiadomo, że zbudowanie czegoś własnymi rękami jest już samo w sobie wielką nagrodą, ale jeszcze częściej przedsiębiorca jest pasjonatem. Dzieje się tak dlatego, że często jest to dziedzina, którą sami wybrali, rozwiązania pochodzą od nich i sami je stworzyli. Chociaż może to być ograniczenie, które nie jest dobrze odbierane, wielu przedsiębiorców “zabija się” swoją pracą z powodu swojej pasji (nawet jeśli czasami robią to z innych powodów, takich jak nadzieja na przyszłą rentowność). Możliwość dotknięcia wszystkiego w firmie, a czasem zajmowania się tylko tym, co przedsiębiorcę naprawdę interesuje, poprzez delegowanie tego, co nieszczególnie mu się podoba, to dobry grunt dla pasji. A czyż nie jest miło zarabiać na życie dzięki swojej pasji?

Wielkie wyzwania!

Przedsiębiorczość jest wyzwaniem samym w sobie. Jak każde wyzwanie, umiejętność sprostania mu pozostaje jedną z największych atrakcji przedsiębiorczości. Trochę jak maraton, reprezentuje w zbiorowej nieświadomości trudny test, który trzeba pokonać. I trzeba przyznać, że kiedy masz głębokie przekonanie, że Twój pomysł może zadziałać i zadziała, to jest to trochę tak, jakbyś miał poczucie, że możesz przebiec maraton, chcesz w nim wystartować, żeby sprawdzić swoje możliwości i ich realność. W tym przypadku przedsiębiorczość stanowi wszędzie wyzwanie, po pierwsze dla własnych i przekrojowych umiejętności, a po drugie dla przeciwności związanych z konkurencją lub dla wszystkich trudności napotykanych przez przedsiębiorców, nieodłącznie związanych z tą funkcją. Podejmowanie wyzwań pozostaje istotnym elementem atrakcyjności, a wzmocnienie pewności siebie jest często konsekwencją sukcesu. Dobra okazja, aby pójść do przodu i poczuć dumę.

ZOBACZ TAKŻE:  Czy empatia to atut czy słabość lidera?

Ty ustalasz zasady.

Możesz oczywiście wybrać firmę, która odpowiada Twoim wartościom, ale nie ma pewności, że znajdziesz taką, która idealnie się z nimi zgodzi i Cię zatrudni. Możliwość nadania sensu, określenia misji firmy i zapewnienia, że Twoje wartości staną się wartościami firmy, przekonuje wielu liderów biznesu do rozpoczęcia przygody. Niezależnie od tego, czy mówimy o wątpliwych praktykach zarządzania w niektórych firmach, braku sensu w naszych działaniach, misji firmy, która nie odpowiada naszym wartościom, czy po prostu o zasadach funkcjonowania firmy, to Ty ustalasz reguły gry (nawet jeśli możesz stracić nad nimi kontrolę!). W przedsiębiorczości możesz wybrać pomysł, który pozwoli Ci się wybić i który jest zgodny z tym, co uważasz za dobre i z pożądanym celem. Bycie architektem podmiotu, który działa na rzecz tego, co uważasz za użyteczne dla naszego społeczeństwa, to wciąż dobry powód do działania!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*