Strona główna Blog Zatrucie pokarmowe. Co robić w przypadku zatrucia?
Zatrucie pokarmowe. Co robić w przypadku zatrucia?

Zatrucie pokarmowe. Co robić w przypadku zatrucia?

Zjedzenie czegoś niedobrego zwykle powoduje serię dość wyraźnych objawów, takich jak wymioty, mdłości lub ból brzucha. To właśnie zatrucie pokarmowe. Jest spowodowana przez bakterie lub zarazki, które tworzą się w żywności i trafiają do żołądka osoby chorej. Oprócz tych objawów mogą wystąpić inne, rzadsze, takie jak ból głowy lub pieczenie. W przypadku zatrucia pokarmowego ważne jest stosowanie lekkostrawnej diety i picie dużej ilości płynów. Jeśli objawy zatrucia pokarmowego nie ustępują po kilku dniach, zaleca się udanie do szpitala.

Zatrucie pokarmowe. Jak postępować w przypadku zatrucia?

Jeśli zatrucie pokarmowe zostanie potwierdzone, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest odpowiednie nawodnienie organizmu. W celu przeciwdziałania zatruciu należy podać organizmowi wodę lub doustny roztwór nawadniający. Jeśli chory bez problemu toleruje płyny, należy kontynuować dietę bezmięsną. Przykładem może być biały ryż i gotowane ziemniaki. Ten rodzaj diety jest dość dobrze trawiony i żołądek prawie w ogóle nie musi pracować. Ważne jest, aby wybierać pokarmy lekkie i za wszelką cenę unikać tłuszczów. Niektóre owoce mogą również pomóc w leczeniu zatruć pokarmowych. Dobrze dojrzałe banany lub pieczone jabłka mogą być doskonałym wyborem na rozstrój żołądka.

Zatrucie pokarmowe. Co robić w przypadku zatrucia?

Zatrucie pokarmowe. Czego nie należy robić?

W przeciwieństwie do powyższych zaleceń, istnieje szereg pokarmów, których należy unikać w przypadku zatrucia pokarmowego.

  1. Nie należy nadużywać białego ryżu, ponieważ może on uszkodzić układ trawienny. Biały ryż może być spożywany raz dziennie i łączona z innymi lekkostrawnymi pokarmami.
  2. Mimo że jogurt naturalny jest zalecany w celu poprawy uszkodzonej flory jelitowej, nie należy przyjmować mleka ani żadnych jego pochodnych do czasu poprawy stanu żołądka. Są to produkty o wysokiej zawartości tłuszczu, które mogą uszkodzić układ trawienny.
  3. Niektórzy mylnie uważają, że napoje izotoniczne są dobre, gdy coś poszło nie tak i żołądek został uszkodzony. Napoje te zawierają jednak dużo cukru i nie dostarczają żadnych składników odżywczych.
  4. W przypadku kawy zdecydowanie odradza się jej spożywanie, ponieważ sprzyja ona odwodnieniu organizmu. Z drugiej strony, zaleca się picie herbat ziołowych, które nie zawierają kofeiny.
ZOBACZ TAKŻE:  10 domowych sposobów na kaca

Zatrucie pokarmowe. Czy konieczna jest wizyta u lekarza?

Specjaliści zalecają udanie się do szpitala, jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni. Zasadniczo zatrucie pokarmowe powinno ustępować w miarę upływu dni, przy stosowaniu lekkostrawnej diety i piciu dużej ilości płynów. Ze względu na wysokie temperatury latem należy bardzo uważać na to, co się je. Jeśli oprócz objawów opisanych powyżej u pacjenta występują inne objawy, takie jak nadmierne zmęczenie lub znużenie i niewyraźne widzenie, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jeśli chodzi o antybiotyki, nie zaleca się rozpoczynania leczenia od antybiotyków. W przypadku zatrucia, przyjmowanie antybiotyków może spowodować rozprzestrzenienie się infekcji i pogorszenie stanu chorego.

Podsumowanie.

Musimy bardzo uważać na to, co jemy w lecie, ponieważ wysokie temperatury są przyczyną wielu zatruć pokarmowych. W tych gorących miesiącach należy utrzymywać żywność w doskonałym stanie i bardzo dobrze ją czyścić, aby uniknąć rozmnażania się bakterii. Jak można zauważyć, w większości przypadków u osoby cierpiącej na zatrucie pokarmowe występuje szereg objawów, takich jak wymioty, biegunka lub bóle brzucha. W takich przypadkach kluczowe znaczenie dla uniknięcia dalszych problemów ma nawodnienie organizmu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*